TRAVERSFLAUTAS EIROPĀ UN LATVIJĀ. Koncerts 31.10. plkst. 20.00 Leģendu nakts ietvaros

Ieeja bez maksas, nepieciešama iepriekšēja rezervācija! Vietu skaits ierobežots un sēdvietas personalizētas.

Vairums jau iepazinis traversflautas, jeb baroka flautas šarmanto un krāsām bagātīgo tembru, taču šajā koncertā to būs iespējams baudīt  dubultā. Koncertprogramma divām traversflautām  un basso continuo Latvijā skanēs pirmo reizi. Traversflauta komponistu partitūrās parādījās 17.gs. beigās, bet 18.gs. tā bija jau lielā cieņā visā Eiropā, tostarp arī Latvijā. Šī koncertprogramma ar īsiem, izglītojošiem stāstījumiem ir iespēja ielūkoties Eiropas baroka laika mūzikas spilgtākajās lappusēs ar traversflautu tuvplānā.  

Šodien, gluži kā pirms 300 gadiem, Itāliju pārstāvēs visiem zināmais skaņumeistars Antonio Vivaldi, Franciju  – Žaks Bodēns Buamortjē, kā arī pats flautu meistars Žaks Martins Hotetērs, Vāciju – paša dižgara dēls un Kurzemes hercogistes gaumes noteicējs Karls Filips Emanuēls Bahs un Prūsijas karaļa flautas spēles skolotājs Johans Joahims Kvancs, taču Latvijas teretorijā tapušās kompozīcijas šoreiz no Johana Valentīna Mēdera, kurš daļu savas dzīves vadīja  Rīgas Doma dievnamā un Johana Godfrīda Mīteļa, kura portrets turpina rotāt Rīgas Sv. Pētera baznīcas kolonnas, krājumiem.

Koncertā piedalās trīs spilgtas, atzītas un aktīvi muzicējošas mākslinieces:

Kristīne Stumbure studējusi J.Vītola JVLMA , kur ieguvusi bakalaura grādu prof. Imanta Sneibja flautas klasē un maģistra grādu viesprofesora Nēmes Pundera (Neeme Punder) vēsturisko flautu klasē. Pēc diploma iegūšanas papildinājusi zināšanas pie Kristofa Hungeburta (Christoph Huntgeburth) Berlīnes Mākslu Augstskolā un meistarklasēs daudzviet Eiropā. Patlaban Kristīne ir lektore JVLMA Senās Mūzikas katedrā, baroka orķestra Collegium Musicum Rīga flautu grupas koncertmeistare, muzicē ar seno mūziku saistītos projektos Latvijā un Eiropā.

Flautiste Maija Kļaviņa īpaši aktīvi muzicē senās mūzikas projektos. Absolvējusi Ilonas Meijas flautas klasi JVLMA un ieguvusi maģistra grādu mūzikā, studijas turpināja Senās mūzikas katedrā pie Kistīnes Stumbures. Maija zināšanas traversflautas spēlē ir papildinājusi pie izciliem pedagogiem – Kristofa Hundgeburta (Berlīne), Pedro Soares (Portu), Lauras Portesorvo (Roma), Dorotejas Zēlas (Minhene), Lindes Brunmairas – Tutsas (Trosingena) un citiem lieliskiem mūziķiem. Apguvusi arī citus traversflautas saimes instrumentus – pikolo flautu, Hotetēra traversflautu un klasicisma flautu. Uzstājas kopā ar baroka orķestri Collegium Musicum Riga Māra Kupča vadībā, gan kā orķestra māksliniece, gan soliste. Regulāri iestudē programmas ar ilggadējo saspēles partneri Gertrudu Jerjomentko un citiem senās mūzikas pāstāvjiem. Saņēmusi Arnolda Šturma balvu par radošiem sasniegumiem, kā arī nomināciju Lielajā mūzikas balvai kategorijā “Gada jaunais mākslinieks” un Skatītāju simpātijas balvu.

Gertruda Jerjomenko savu karjeru sākusi kā pianiste, absolvējot Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas bakalaura studijas pie prof.Arņa Zandmaņa, paralēli apgūstot arī klavesīna spēli pie Ainas Kalnciemas. Tajā laikā Gertruda saprata, ka klavesīns ir kļuvis par viņas lielāko iedvesmu mūzikā, un 2014.gadā uzsāka maģistra studijas klavesīna spēlē JVLMA Senās mūzikas katedrā pie docētājas Ievas Salietes, pabeidzot tās 2016.gadā. “Erasmus” apmaiņas studiju ietvaros papildinājusi zināšanas Schola Cantorum Basiliensis Bāzelē pie profesora Jorga-Andreasa Bētihera (Jörg-Andreas Bötticher) un Freiburgas Mūzikas akadēmijā pie dr.prof. Roberta Hila (Robert Hill). 2013. gadā debitējusi kā soliste kopā ar baroka orķestri “Collegium Musicum Riga”, atskaņojot Johana Sebastiana Baha dēla Karla Fīlipa Emanuela Baha (Carl Philipp Emanuel Bach, 1714–1788) mūziku.  2019.gadā Gertruda pabeidza otru maģistrantūru Bāzelē Schola Cantorum Basiliensis specialitātē ciparotais bass pie profesora Jorga-Andreasa Bētihera, kā arī kļuva par Academia Montis Regalis stipendiāti, piedaloties kopīgos projektos ar Bartoldu Keukenu (Barthold Kuijken), Frančesko Korti (Francesco Corti), Enriko Onofri (Enrico Onofri) un citiem. Gertruda Jerjomenko aktīvi piedalās Senās mūzikas koncertos un festivālos Latvijā un ārpus tās robežām, muzicējot ar ansambļiem The Veil, Abendmusiken Basel, kā arī orķestra projektos ar Bach Akademie Luzern un Schola Cantorum Basiliensis orchestra. 2018.gadā Gertruda Jerjomenko tika nominēta Lielajai Mūzikas balvai kategorijā Jaunais talants par atskaņoto Johana Šobēra (Johann Schobert, 1720-1767) klavierkoncertu.